Opatów

Brama Warszawska

Jedyna zachowana spośród czterech bram wjazdowych prowadzących do miasta, wybudowana w XVIw. w ciągu dawnych fortyfikacji, fundowanych przez kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego. Dumnie zaprasza na opatowski rynek.

Kolegiata p.w. św. Marcina

Jeden z najstarszych polskich kościołów i niekwestionowana perła architektury romańskiej. Datowana na drugą ćwierć XII w., wiąże swoje tajemnicze początki z jednym z zakonów: cystersów, benedyktynów, a inni szukają tutaj śladów… templariuszy! Bogate wnętrze świątyni kryje takie skarby jak obraz Timoteo Viti z Urbino, ucznia samego Rafaela, czy renesansowe nagrobki rodziny Szydłowieckich ze słynnym Lamentem Opatowskim na czele.

Ujazd

Zamek Krzyżtopór

Jeden z najbardziej tajemniczych i najokazalszych zamków w Polsce, wzorowany na włoskim Palazzo Farnese w Capraroli. Wzniesiony w XVII w. przez Ossolińskich herbu Topór, był największą budowlą pałacową ówczesnej Europy przed wybudowaniem Wersalu. Owiany licznymi zagadkami i tajemnicami. Miał tyle wież ile kwartałów, tyle sal balowych ile miesięcy, tyle komnat ile tygodni i tyle okien ile dni w roku! Mimo upływu czasu i statusu trwałej ruiny do dzisiaj budzi emocje, zachwyca i działa na wyobraźnię. 

Klimontów

Kolegiata p.w. św. Józefa

Barokowy, XVII-wieczny kościół wzorowany na rzymskich i weneckich świątyniach, a w szczególności na weneckiej Santa Maria della Salute. Uwagę przyciąga oryginalna, eliptyczna nawa kolegiaty, nakryta kopułą, otoczona obejściem z emporami na piętrze, a także stiuki wykonane przez Jana Falconiego. 

Baranów Sandomierski

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Manierystyczny zamek, nazywany „Małym Wawelem”, siedziba rodu Leszczyńskich herbu Wieniawa. Na uwagę zasługuje dziedziniec otoczony dwukondygnacyjnymi krużgankami oraz wachlarzowe schody. W środku odtworzone wyposażenie wnętrz, Galeria Tylmanowska oraz Baszta Falconiego. Zamek otaczają ogrody w stylu włoskim, angielskim, francuskim. To tutaj kręcone były sceny do serialu Czarne chmury.

biuro@sztukazwiedzania.pl

+48 733 882 563