Sandomierz

Brama Opatowska

XIV-wieczna brama wjazdowa, wybudowana w ciągu dawnych murów obronnych. Z jej szczytu rozpościera się piękna panorama na Sandomierz i okolice. Ma 33m wysokości, ale widok ze szczytu zdecydowanie rekompensuje wysiłek poniesiony podczas wspinaczki.

Podziemna Trasa Turystyczna

System XIV-wiecznych piwnic, połączonych korytarzami, w których kupcy składowali towary handlowe. Tajemniczy podziemny labirynt, owiany licznymi opowieściami. To z tym miejscem wiąże się najbardziej znana sandomierska legenda. Koniecznie musisz ją poznać!

Zbrojownia rycerska

Ekspozycja broni oraz strojów z epoki, a także wyposażona sala tortur. Możliwość przymierzania strojów oraz wykonania pamiątkowych zdjęć, a wszystko pod czujnym okiem Przewodnika Rycerza. Niezapomniane wrażenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Muzeum Świat Ojca Mateusza

Wystawa figur woskowych bohaterów serialu Ojciec Mateusz  w scenerii wiernie odtworzonych serialowych pomieszczeń. Poczuj się jak na planie filmowym i wykonaj unikalne zdjęcia z gospodynią Natalią, Orestem Możejko czy samym księdzem Mateuszem.

Muzeum Diecezjalne w Domu Długosza

Umieszczone w XV-wiecznym domu gotyckim, fundowanym przez wybitnego kronikarza Jana Długosza, ma zróżnicowaną i osobliwą ekspozycję. Gromadzi zabytki natury sakralnej, ale zobaczysz tutaj również włosy Napoleona Bonapartego, fajkę Adama Mickiewicza, akt lokacyjny Sandomierza czy najstarszy polski fortepian.

Kościół p.w. św. Józefa

XVII-wieczny poreformacki kościół, którego krypty kryją jedną z największych zagadek Sandomierza – zachowane w doskonałym stanie ciało Teresy Izabeli Morsztynównej, zmarłej ponad 300 lat temu!

Kościół p.w. św. Jakuba

Najstarszy zachowany kościół na terenie Sandomierza, datowany na 1226r., wzniesiony w stylu romańskim. Nieoceniony świadek historii. Jego mury skrywają szczątki błogosławionych dominikanów męczenników, a także księżniczki piastowskiej Adelajdy Domicelli. W przykościelnej dzwonnicy zobaczysz najstarszy polski dzwon, datowany na  1314r.

Bazylika Katedralna p.w. Narodzenia NMP

Matka sandomierskich kościołów. XIV-wieczna gotycka świątynia, fundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Jej wnętrze skrywa niezwykle cenne freski bizantyjsko-ruskie fundowane przez Władysława Jagiełłę. To tutaj zobaczysz słynne obrazy składające się na cykl Martyrologium Romanum oraz płótna przedstawiające męczeńskie momenty z historii miasta.

Zwiedzanie wnętrza wyłącznie z zestawem audioguide !

Rejs statkiem

Półgodzinny rejs po rzece Wiśle, oferujący niezapomniane widoki na zabytkową zabudowę sandomierskiej starówki, położonej na siedmiu wzgórzach. 

Wąwóz lessowy Królowej Jadwigi

Najokazalszy i najpiękniejszy spośród sandomierskich wąwozów lessowych, będący pomnikiem przyrody. Ma 0,5km długości. Ściany wąwozu dochodzą do 12m wysokości. Podążając śladami samej królowej Jadwigi, jak głosi legenda, zobaczysz piękną plątaninę korzeni drzew i przekrój przez glebę lessową. 

Wstęp bezpłatny.

Góry Pieprzowe

Położone ok 3km od Sandomierza, najstarsze polskie góry, mające 500 mln lat! Zbudowane z łupków kambryjskich. Oferują zapierający dech w piersiach widok na trzy województwa. To tutaj zobaczysz największe w Polsce rozarium, przedstawicieli roślinności kserotermicznej, starorzecze Wisły  i dowiesz się skąd nazwa gór i o co tak naprawdę chodzi z tym pieprzem…

Czary Napary - Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa

Jeśli interesujesz się botaniką i ziołolecznictwem to miejsce idealne dla Ciebie! To tutaj zanurzysz się w niezwykły świat roślin,   a towarzyszyć Ci będzie sam Marcin z Urzędowa, autor „Herbarza Polskiego” – pierwszej encyklopedii z zakresu botaniki i medycyny, która po upływie ponad 400 lat wcale nie straciła na aktualności.

Muzeum Zamkowe

Muzeum znajduje się w XIV-wiecznym zamku fundowanym przez króla Kazimierza Wielkiego. Od ponad 100 lat gromadzi eksponaty prezentowane na wystawach o tematyce historycznej, archeologicznej, etnograficznej, literackiej. Organizuje też wystawy czasowe. Zwiedzając muzeum, poznasz również historię samego zamku i jego tajemnice.

biuro@sztukazwiedzania.pl

+48 733 882 563